Поради по догляду за тваринами

Ланцюг живлення ягель олень вовк. арктична тундра

цілі:

  1. Формувати знання учнів про особливості природи тундри, тваринний і рослинний світ; розширити уявлення учнів про використання природних багатств тундри, про заняття населення; формувати вміння визначати природну зону за основними ознаками.
  2. Розвивати уміння розкривати природні та екологічні взаємозв'язку в тундрі, вміння порівнювати і робити висновки.
  3. Виховувати дбайливе ставлення до природи, естетичний смак, повагу до праці людей.

Тип уроку: Урок формування нових знань і умінь.

устаткування:

  • карта природних зон Росії;
  • атласи з природознавства;
  • гербарій тундрових рослин;
  • таблиця "У тундрі";
  • картинки із зображеннями тварин, птахів, рослин тундри;
  • підручник А.А. Плешакова "Світ навколо нас", 4 клас (с. 87-97);
  • картки із зображенням світу тундри для складання ланцюгів харчування;
  • картки-схеми для перевірки знань учнів;
  • телевізор і відеомагнітофон, касета "Жити або не жити".

Хід уроку

I. Організаційний момент

1. "Хвилинка фантазії"

  • Уявіть, що якби сотні художників, які живуть в різних кінцях країни, запропонували намалювати портрет Росії, то вийшли б зовсім різні картини. На одній ми побачили б сувору тундру, на інший - пишний ліс, а на третій - пустелю, нудяться від спеки. І якщо все портрети зібрати на одній виставці, ми здивуємося: скільки осіб у нашої країни, як не схожі вони одне на інше!
  • Як ви думаєте, чому у художників вийшли б такі різні, несхожі один на одного, портрети Росії?

(Діти ви кажуть свої припущення).

2. Повідомлення теми, мети уроку

  • Умови для життя організмів дуже різноманітні, і в різних куточках країни склалися зовсім різні природні зони. І сьогодні на уроці ми познайомимося з наступною природною зоною, з її положенням на карті, кліматом, тваринним і рослинним світом, заняттями населення. Навчіться складати ланцюга харчування, які в ній склалися.

II. Повторення і перевірка знань і умінь

  • З якою природною зоною ми познайомилися на минулому уроці? (Крижана зона, або Арктика).
  • Покажіть на карті крижану зону, розкажіть про природні умови Арктики.

Це величезний простір Північного Льодовитого океану разом з морями і океанами. Сонце ніколи не піднімається високо над горизонтом. Його промені ковзають по поверхні землі, даючи їй дуже мало тепла. Все покрито товстим шаром льоду і снігу. Зима триває майже півроку - сильні морози (до -60 °), хуртовини та снігопади. 179 діб - полярна ніч. Влітку температура не вище 0 ° С. Сонце низько піднімається над горизонтом. Повітря прогрівається повільно, так як багато тепла йде на танення льодів і снігу. 186 діб - полярний день.

  • Запрошую 1-2 учнів населити карту природних зон фішками із зображенням тварин. (В цей час звертаю увагу дітей на виставку малюнків "В Арктиці").
  • Може, хтось бажає прокоментувати свій малюнок?

Учні закінчили роботу з картою.

  • Яких тварин ви заселили? Як вони пристосувалися до життя в Арктиці?
  • Що ви можете сказати про рослинність крижаної зони? (Не утворює суцільного покриву).
  • А як освоює Арктику людина? Приносить це користь чи шкода?
  • Як охороняють природу північного краю? (Розповіді дітей про острів Врангеля).

III. Вивчення нового матеріалу

1. Продовжуємо подорожувати по природних зонах нашої країни.

  • Послухайте загадку про нову природній зоні.

Багато риби у неї,
   Багато звіра у неї.
   Чи не скупа, навпаки,
   Все нам щедро віддає.

  • Отже, що це за зона? (Тундра).
  • Звідки походить це слово? (З фінської мови "безлесая рівнина").

2. Робота з картою

  • Згадайте, яким кольором показана на карті тундра?
  • Знайдіть і покажіть її межі спочатку на карті природних зон один одному тупим кінчиком олівця або ручки. Потім - на настінного карті.
  • Дайте характеристику цієї зони. (Відповіді дітей).

3. Розповідь учителя (з елементами бесіди)

а) Місцезнаходження. Клімат.

  • На тисячі кілометром із заходу на схід уздовж берегів північних морів південніше крижаної зони простяглася тундра. Вона як би тулиться до узбережжя Північного Льодовитого океану. Відстань від екватора позначається в суворому кліматі тундри.
  • Яка зима в тундрі? (Довга, 6-8 місяців, морози до -50 °, холодні вітри, сніговий покрив тримається 8-9 місяців).
  • Літо коротке й холодне. Середня температура + 10 °, + 15 °, часом бувають заморозки. Полярний день. Однак і влітку сонце високо не піднімається над горизонтом, тому мерзла грунт відтає тільки на глибину від 50 см до 1 м, нижче залишається вічна мерзлота.
  • б) Рослини.

  • Коротким полярним влітку сніги і льоди тануть, оголюючи тундру. Різноманітні рослини і дрібні тварини, що населяють її, миттєво прокидаються. Рослини переносять довгу зиму або в насінні, або взагалі не замерзаючи. Тому вони залишаються під снігом як би в законсервованому стані з цілком розвиненими листям і нирками. Влітку рослини швидко розвиваються і встигають дати насіння за короткий північне літо.
  • Як же пристосувалися рослини до умов життя тут?
  • Ці гілки пурга перекручує,
       Гнула, гнула, до землі пригинала,
       Ти зігнулася, поникла, померкла
       І такою покірне стала.

    (Карликова берізка. Показ - гербарій).

    • Так, дійсно, і сильні вітри, і недолік тепла, і слабке надходження вологи з ґрунту до втеч через коріння унеможливлюють зростання нормальних дерев. Рослини тиснуться до землі і утворюють низькорослі рослини-карлики: карликова береза, полярна верба.
    • Багато рослин ростуть групами і стеляться по землі, або мають коріння в верхньому шарі грунту. ( У поверхні землі - тепліше, вітер слабкіше).
    • Подивіться на гербарій. Як називаються ці рослини? ( Лишайник і оленячий мох - ягель).
    • За якими ознаками ви дізналися б їх в природі?

    Розповідь учнів про ці рослини.

    "Сторінка екології"

    При освоєнні Півночі людиною рослинність тундри страждає найбільше. Здавалося б, яка біда в тому, що по тундрі пройшов всюдихід ... Але зруйнований рослинний покрив, для відновлення якого потрібно кілька десятків років. За цей час мерзлотний шар відтає на велику глибину, і на місці сліду всюдихода утворюється болото. А це призведе до зменшення чисельності тварин. Тундра дуже ранима.

    • У тундрі є місця, де ростуть не тільки мохи та лишайники, а й кущики ягідних рослин. Назвіть їх (чорниця, журавлина, червона смородина).

    Показую ілюстрації - діти відповідають: морошка, брусниця, лохина - найпоширеніші.

    • А квіти тундри скромні і не розпещені сонцем, довго і терпляче чекають короткого літа, щоб розпуститися всього на 1-2 місяці.

    У тундрі на галявинці
       Горять вогники,
       це розпустилися
       Яскраві ... (смаження).

    Показ - купальница (смаження).

    в) Тварини.

    • Влітку в тундрі з'являється незліченна кількість комарів, мошок, гедзів. І в цей час року для гніздування прилітають водоплавні птахи: гуси, лебеді, качки, кулики.
    • Як ви думаєте, а що привертає цих птахів в тундрі? ( Полярне літо з тривалим сонячним освітленням, яке дозволяє їм добувати корм протягом більшої частини доби).
    • Але в тундрі є ще й постійні її мешканці. Як же вони пристосувалися до життя в умовах довгої суворої зими?

    В ході уроку заповнюється настінна карта - населення тундри живими істотами - фішками.

    Розповіді дітей про тварин після загадок вчителя (загадки народів Півночі).

    Від рогів гіллястих, струнких
       На снігу впала тінь.
       Хто біжить до нас, з вітром сперечаючись?
       Це північний ... ( олень).

    Північні олені добре пристосовані до життя в тундрі. Їхні передні ноги мають широкі копита з заглибленнями у вигляді ложки або совка, зручні для розгрібання снігу і відкопування з-під нього ягелю. Під час ходіння по м'якому грунті або пухкому снігу копита розсуваються в сторони, збільшуючи поверхню опори і тим самим сприяючи успішному пересуванню по льоду, снігу або болоту. Волосяний покрив добре захищає оленя від холоднечі, особливо сильно він розвинений на шиї. На зиму волосся товщають, під ними утворюється повітряний шар, що перешкоджає втраті тепла. Крім того, в шерсті збільшується кількість білого волосся, чому олень як би сивіє. Така шерсть затримує випромінювання тепла в навколишній простір і зігріває тіло. До зими олені жиріють, підшкірний шар жиру досягає 3-4 см, це теж допомагає їм переносити сильні морози. Крім того, в морозну погоду олені збиваються в щільні купи, внаслідок чого стадо огортається густою хмарою зігрітого повітря.

    Маленька кулька по тундрі шарить.

    (Лемминг)

    Живуть строго по режиму: 1 година годуються, 2 год сплять. І так протягом доби.

    Всю зиму до самого літа
       В наряд білосніжний одягнена.
       Очі, як зелені блюдця,
       Чи не плачуть і не сміються.
       При сонце ховається і спить,
       У темряві на полювання летить.

    (Полярна, або Біла сова)

    Білий клубок - за білим - скок.

    (Долганський: песець і заєць, заєць-біляк або Таймирський біляк)

    Зла хуртовина замети намела,
       Все затихло, ніби тундра завмерла.
       На снігу ледве помітні сліди,
       Що за птахів білих зграї залягли?

    (Біла куріпка)

    • Зробіть висновок: як пристосувалися тварини тундри до життя в умовах довгої суворої зими?

    Шерсть у звірів і оперення у птахів густе, особливо на легко зябнущій частинах тіла, наприклад, на лапах у песців, на ногах і морді північних оленів, на пальцях куріпок і білих сов. Недолік кормів взимку заповнюється у тварин товстим шаром підшкірного жиру, наприклад, у північного оленя і песців. Однак за коротке літо цього жиру накопичується недостатньо. Важко добути корми взимку під шаром щільного снігу. Але у тварин є пристосування до розгрібання снігу, наприклад, розрослися за зиму кістки куріпок і копитного лемінга, широкі копита у північного оленя.

    У наші краї іноді навідуються вовки, білі ведмеді. Південніше, в лісотундрі, водяться горностаї, норки, соболя.

    4. Перевірка знань

    1. Гра "Хто говорить?"

    Двоє учнів інсценують діалог, почутий в тундрі, а діти повинні здогадатися, про яких тварин йдеться.

    2. Складання ланцюгів харчування, які склалися в тундрі.

    Виберемо динамічні моделі, пояснюючи свій вибір: як пов'язані між собою мешканці зони. наприклад:

    IV. Робота з підручником

    1. Тундра і людина

    • Прочитати 1 частина розповіді на стор. 56 і відповісти на питання: яке основне заняття населення тундри? ( Оленярство: м'ясо, упряжки, шкура, одяг, житло).
    • Чому постійно треба переганяти оленячі стада з одного пасовища на інше?

    висновок: Оленярство. Рибна ловля на узбережжі океану. Полювання на птахів. Збір пуху і яєць (де дозволено). Хутровий (полювання на песців). Видобуток корисних копалин ( Норильськ).

    2. Бесіда про охорону природи тундри

    • Якої шкоди природі тундри наносять люди? ( Загибель оленячих пасовищ від непомірного випасу, пошкодження тундри, занепокоєння тварин, мисливство та браконьєрство, забруднення нафтою).
    • Придумайте і підберіть умовні знаки до цих чинників "Так робити не можна!" ( Ілюстрації умовних знаків).

    3. Перегляд відеокасети з екології

    Діти висловлюють своє ставлення до побаченого (без природи не буде Росії).

    4. "Екологічний прогноз"

    • Що це? Давайте складемо екопрогноз.

    Екологія - наука, яка вивчає, як живі істоти пов'язані з тим, що їх оточує.

    1. Винищення вовка ® поширення хвороб в стадах диких північних оленів.
    2. Забруднення нафтою ® загинуть рослини ® позбудуться їжі олені та інші рослиноїдні (наприклад, лемінги) ® хижі.
    3. Знищення песців і сов ® надмірне розмноження лемінгів.
    • Як врятувати природу тундри?

    V. Підведення підсумків

    • Чим схожі вивчені зони?
    • Що сподобалося на уроці?
    • А що немає?
    • Про що замислились?

    Рослинний світ тундри

    Кожен, хто потрапляє в тундру, звертає увагу на оленячий лішайшік, або ягель. Він є основною їжею для сеерних оленів.

    У тундрі дуже багато різних мохів. Крім того, тут ростуть морошка, лохина, брусниця.

    дивовижні карликова берізка   і карликова верба. Рослини тундри низькорослі, багато хто з них стеляться по землі. Так вони пристосувалися до життя в тундрі. Адже у поверхні землі тепліше, вітер слабкіше. А взимку сніг повністю вкриває низькорослі рослини і ащіщает їх від морозів і вітрів.

      Тваринний світ тундри

    Постійно живуть в тундрі біла куріпка і біла сова.

      Запитання і завдання

    тест

    1.Пріродние зона тундри розташована ....
       а) на північ від арктичних пустель.
       б) на південь від зони арктичних пустель.
       в) на островах Північного Льодовитого океану.

    2.В тундрі ....
       а) яскраво виражені всі чотири пори року, однакові за тривалістю
       б) довга сувора зима і спекотне літо
       в) довга сувора зима і коротке прохолодне літо.

    3.Растенія тундри .....
       а) низькорослі з сланкими корінням і дрібним листям
       б) високі з могутнім корінням і широким листям.

    4.У тундрі живуть ....
       а) песці, лемінги, вовки
       б) тюлені, моржі, кити
       в) верблюди, коні, корови.

    5. Вкажіть вірну ланцюг харчування:
       а) комарі, мошки - полярні куріпки - песці
       б) рослини - лемінги - полярні сови
       в) рослини - кречети - вовки.

    ребуси







      короткий зміст інших презентацій

    «Космічна Всесвіт» - Що таке падаючі зірки. Считалочка. Космічний словничок. Чи знаєте ви. Вивчіть считалочку. Що таке сузір'я. Чому астрономи вважають, що на Марсі може бути життя. Яких розмірів Всесвіт. Шлях руху небесного тіла, космічного корабля. З чого зроблена Земля. Гіпотези. Що таке Чумацький Шлях. Чому Сонячна система має таку форму. Планети Сонячної системи. Гігантська зіркова система.

    «Історія розвитку автомобіля» - «BMW». Mercedes CL 63 AMG. "Лада Пріора". УАЗ Патріот. Москвич-400. Mercedes G 3D. Tagaz C10. Mercedes SL. Амо-ф-15. Руссо-Балт К. Сучасні вітчизняні автомобілі. BYD F3. «Ока». Газ-а. Історія розвитку автомобілів. ГАЗ-М-20 «Перемога». Полуторка. Hyundai Accent. ВАЗ 2101 "Жигулі". Lada Kalina. Пожежний автомабіль АМО-Ф-15. Сучасні зарубіжні автомобілі. Тагаз Тайгер. Vortex Estina. ЛіАЗ-677.

    «Роль лісу в житті людей» - Досліди. Папір. Коло екологічних знань. Уявлення про роль лісу в житті людини. Наша допомога лісі. Російський ліс. Роль лісу в житті людини. Вірш І. Трофімової. Екологічні проблеми лісу. Ліс наш друг. Трава. Значення лісу.

    «Будова людини» - Органи кровообігу. Нервова система. Будова шкіри. Урок природознавства. Органи травлення. Опорно-рухова система. Органи відчуттів. Органи виділення. Людина та її будова. Органи дихання.

    «Пожежа в будинку» - За номером 01. Що потрібно робити вдома під час пожежі. Якщо з вогнем впоратися самостійно вам не під силу, то негайно викликайте пожежників. Що треба робити вдома під час пожежі.

    «Навколишній світ« Тваринництво »» - Розведення дрібної рогатої худоби. Свинарство. Навколишній світ. В Аргентині розводять зовсім крихітних коней. Урожай захищають. Розгадай кросворд «Тваринництво». Кіз розводять заради поживного молока, вовни. У список галузей тваринництва можна додати оленярство. У кожному краї тваринництво має свої особливості. Бджільництво. Рибництво. Розведення великої рогатої худоби. Галузі тваринництва.

    Він - прозорий невидимка. Які речовини входять до складу. Чи можна повітря побачити. Повітря розширюється і стискається. Забруднення повітря. З горлечка виходять бульбашки. Подвійні рами. Повітря і його охорона. Повітря погано проводить тепло. Помахайте долоньками. Гаряче повітря легше, ніж холодний. Живі істоти поглинають кисень. Атмосфера. Повітря має вагу. Шляхи вирішення проблеми. Вуглекислий газ. Безбарвність.

    «Назви рослин» - Латаття біле. Вивчити назви рослин. Прикордонники на посаді. Кислиця - маленьке, тендітна рослина, яке ледве підноситься над грунтом. Відвідування бібліотеки. Радують своєю зеленню в'язи, які ростуть і у нашої школи. Латинська назва «трапа». Показати своє ставлення до природи як об'єкту цінності. Мама при застуді завжди дає мені чай з малиною. Тамариск - гребенщик або біссернік. Разом з квіткою ви знищили і майбутні насіння рослин.

    «Три кити економіки» - Вопрс: 1. Що потрібно для виробництва товарів і послуг? 2. Які природні багатства використовуються в господарській діяльності людей? 3. Що таке капітал? 4. Чому природні багатства, капітал і праця ми назвали трьома китами економіки? Вітряні установки. Земля. Робота в шахті. Для виробництва товарів і послуг потрібні природні багатства, капітал і праця. тема: Три кити економіки. Природознавство.

    «Людина і домашні тварини» - Провести анкетування однокласників. Предком домашнього коня був тарпан. Вивчити деякі розділи енциклопедії з даної теми. Рятувала людей від голоду. Тварини в нашому домі. Якими природними здібностями володіють домашні тварини. Корова. Молоко і молочні продукти. Собака. Здатність витримувати величезні навантаження. Пам'ятник самурайського коню. Помічник в господарстві. Собаки безмежно вірні й віддані своєму господареві.

    «Зміцнення імунітету» - Білки зміцнюють імунітет. Вітаміни. Виховання в дітях почуття необхідності збереження фізичного здоров'я. Імунітет. Дотримуйся режиму сну. Загартовування починають з повітряних ванн. Ведіть здоровий спосіб життя. Водні процедури. Робіть зарядку. Бережи здоров'я. Укріплюй імунітет. Томатний сік. Будьте здорові. Гаряче повітря. Займайся спортом. Вітамін C. Чай корисний для здоров'я. Треба вмиватися вранці і ввечері.

    «Вода і її роль в природі» - Поклади в стакан трохи солі. Може розчиняти деякі речовини. Моря поповнюють запас океану. На Землі раптом пропала вся вода. Вода на Землі постійно змінює свій стан. Хмари. Згадай смак води. Вода з'являється з потічка. За якої умови вода змінює свій стан. Ми на 70% складаємося з води. Три стану води. Їжа та напої. Вода і її роль в природі. Де міститься вода на Землі. Частина земної поверхні.

    Екологічні зв'язку - суть від цього не змінюється. Змінюються кліматичні зони, змінюється флора і фауна, але зміст залишається незмінним - сьогодні ти їси їжу, а завтра ти сам - їжа.

    особливості тундри

    Природна зона, розташована між арктичної і тайговій, дуже мізерна на флору і фауну. Чи не така пустельна, як арктична, але з більш теплими кліматичними зонами порівнювати навіть не варто. Грунт болотиста і кам'яниста, на такий ростуть тільки мохи з лишайниками, та й то не скрізь, вічна мерзлота не дозволяє. Ближче до тайгових земель починаються чагарники, а іноді навіть можна зустріти або березу. Фауна представлена ​​також не особливо широко, і обов'язково майже до всіх представників тваринного світу додають прикметник «полярний», заєць це або вовк, песець або ведмідь, і навіть сова. Олені, правда, просто північні.

    харчовий ланцюжок

    Нижче представлена ​​схема ланцюга харчування, характерною для тундри. Фото демонструє її наочно.

    Вона включає в себе не всіх тварин, тільки найпоширеніших. Якщо не звертати уваги на рідкісних для тутешніх місць лемінгів і мускусних биків, то схема, характерна для тундри, ланцюги харчування виглядає наступним чином. Мохи та лишайники з'їдаються травоїдними: полярними зайцями і північними оленями. Це питань не викликає. Особливість, якою володіє схема, характерна для тундри, ланцюги харчування така: деякі хижаки (песці і ведмеді) через брак постійного тваринного харчування самі поїдають лишайники з мохами.

    Нижче розташовано фото. На ньому представник, без якого схема ланцюга харчування, характерною для тундри, не виглядала б так. Це в природному середовищі існування влітку.


    Зима в тундрі довга і сувора. Літо дуже короткий, вміщує в себе весну з бурхливо квітучими чагарниками і зеленими лишайниками і осінь. Далі все просто. Схема, характерна для тундри, ланцюги харчування схожа на інші: більш дрібних травоїдних (полярних зайців, тих же лемінгів) поїдають дрібні полярні хижаки - сови, песці або вовки. Більш великих травоїдних (північних оленів і зрідка зустрічаються мускусних биків) поїдають вовки і полярні ведмеді.

    Вершин у ланцюзі кілька. Це все хижаки, які один на одного не полюють, а в природному середовищі практично не перетинаються: песець, вовк. На фото нижче представлений хижак, з яким схема, характерна для тундри, ланцюги харчування виглядає завершеною. Це білий в природному середовищі існування.



    замість висновку

    Наповнення тундри флорою і фауною трохи більше численне, ніж описано в статті. Це комахи, якими кишать болотисті місця в теплу пору року. Присутні й інші птахи, крім сов, які цими комахами харчуються. Сюди забрідають тварини з інших природних зон. Але все це не впливає на основну ланцюг харчування, характерну для тундри. Основні ланки ланцюга вам тепер відомі.

      Завантаження ...